تبلیغات
پایگاه حضرت معصومه سلام الله علیها - اداب زیارت
 
قَالَ سَألْتُ اَبَا الْحَسَن ِالر ِّضَا(ع) عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِمُوسَى بْن ِجَعْفَر (ع)، فَقَالَ مَنْ زَارَهَا فَلَهُ الْجَنَّةَ. راوى گوید از امام رضا(ع) درباره حضرت فاطمه معصومه پرسیدم. آن حضرت فرمود:« هركس قبرش را زیارت كند، بهشت بر او واجب مى شود .

آشنایى با آداب زیارت، یكى از ضرورى ترین مسائلى است كه یك زائر مسلمان باید به آن توجه كامل داشته باشد; تا با رعایت آن آداب از زیارت اولیای دین بهره كافى ببرد; از این رو، در این جا گزیده اى از آداب زیارت را می آوریم

١ـ پیش از سفر غسل كند.

٢ـ با روح و جانى پاك و آماده توبه به زیارت برود تا زیارت او مورد قبول درگاه الهى قرار گیرد.

٣ـ با وضو باشد وبا لباس هاى پاكیزه، و خوشبو به حرم مطهر، مشرف شود.

٤ـ با اخلاص تمام و خضوع و خشوع و در حالى كه قدم ها را كوتاه بر مى دارد و زیارتش مشغول ذكر خداست ; به زیارت برود.

٦ـ موقع ورود، با پاى راست وارد و موقع خروج، با پاى چپ خارج شود و اذن دخول را به نیت ثواب بخواند.

٧ـ موقع مشاهده قبر و ضریح منور صلوات بفرستد وذكر بگوید.

٨ـ هنگام خواندن زیارت حضرت معصومه (سلام الله علیها) نزد سر حضرت، رو به قبله بایستد و بعد از گفتن ٣٤ مرتبه «الله اكبر» و ٣٣ مرتبه «سبحان الله» و ٣٣ مرتبه «الحمدلله» همین زیارت معروف كه از حضرت رضا (ع) نقل شده است را بخواند.

٩ـ طرف راست و چپ صورت را بر ضریح مطهر نهاده و با تضرع از خداوند متعال حاجات شرعى خود را طلب كند.

١٠ـ خواندن دو ركعت نماز وهدیه نمودن ثواب آن به حضرت (س).

١١ـ مقدم داشتن نماز جماعت بر زیارت، .«در اول وقت»

١٢ـ استفاده هر چه بیشتر از فضاى پرنور این مكان مقدس با استغفار و طلب آمرزش و دعا براى خود و برادران دینى و قرائت قرآن كریم و خواندن دعاها و زیارت هاى وارد از ائمه (ع) مانند زیارت جامعه و زیارت امین الله و دعاى عالیه المضامین و دعاى مكارم الاخلاق و مناجات خمسه عشر «امام سجاد(ع)» .

در پایان ذكر دو نكته اساسى بسیار ضرورى است:

١ـ هنگام تشرف به آستان رفیع ائمه (ع) و فرزندانشان از انجام كارهایى كه باعث سوء استفاده دشمنان دین مى شود، خوددارى نماییم، مثل سجده كردن هنگام مشاهده ضریح و قبر منور، چرا كه این قبیل اعمال نه مورد رضاى خداست و نه صاحب این بارگاه نورانى آن را مى پسندد; بلكه موجب تهمت افترای دشمنان شیعه به پیروان مكتب حیاتبخش اهل بیت (ع) مى شود.

٢ـ بانوان و خواهران مسلمان، هنگام شرفیابى به محضر اولیای دین رعایت حجاب كامل را نموده و از پوشیدن لباس هاى بدن نما و زیارت با چهره اى نامناسب و یا خلاف شئون اسلامى خوددارى نمایند، و حرمت آن حریم مقدس الهى را حفظ نمایند، كه در غیر این صورت زیارت آن ها خودنمایى و سیاحتى بیش نخواهد بود، و نه تنها از فضیلت و پاداش برخوردار نخواهند شد، بلكه براى خود عذابى دردناك تدارك خواهند دید.

طبقه بندی: حضرت معصومه سلام الله علیها،  زیارات و ادعیه، 
برچسب ها: حضرت معصومه سلام الله علیها، زیارات و ادعیه،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 فروردین 1392 توسط رحمان نجفی