تبلیغات
پایگاه حضرت معصومه سلام الله علیها - علل کم توجهی به عفاف وحجاب در جامعه اسلامی
 
قَالَ سَألْتُ اَبَا الْحَسَن ِالر ِّضَا(ع) عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِمُوسَى بْن ِجَعْفَر (ع)، فَقَالَ مَنْ زَارَهَا فَلَهُ الْجَنَّةَ. راوى گوید از امام رضا(ع) درباره حضرت فاطمه معصومه پرسیدم. آن حضرت فرمود:« هركس قبرش را زیارت كند، بهشت بر او واجب مى شود .
نویسنده / منبع : سمانه سادات صفوی  

علل كم توجهی به عفاف و حجاب در جامعه اسلامی
 
متأسفانه امروزه تلاش های زیادی برای جدایی جوانان خصوصاً دختران از كانون خانواده صورت می گیرد و بیگانگان نیز با اتخاذ راهكارهایی برای عدم كارایی فرهنگ دینی و با شعارهای فریبنده به سست كردن اعتقادات مردم و دین زدایی پرداخته اند...
 

سمانه سادات صفویه / كارشناسی ارشد علوم سیاسی

17 دی ماه سال 1314 یادآور یك واقعه مهم در تاریخ معاصر كشور است؛ یادآور مبارزات علیه حجاب و تلاش برای بی عفتی زنان. این تلاش ها توسط كسانی صورت گرفت كه با خود و با هویتشان و فلسفه حجاب ناآشنا و بیگانه بودند.
رضاشاه به خاطر تحول در فرهنگ و سنت جامعه و در جریان مدرن سازی و تلاش برای تجددگرایی گام هایی برای تغییر پوشش برداشت و اقداماتی در این زمینه انجام داد. از جمله این موارد قانون اجباری شدن لباس متحدالشكل بود كه در تاریخ 6 دی ماه 1307 به تصویب شورای ملی آن زمان رسید. همچنین اجباری شدن كلاه پهلوی و ممنوع شدن استفاده از عبا و عمامه برای روحانیون، از برنامه های آن دوران بود. اجرایی شدن این برنامه ها و به دنبال آن كشف حجاب به طور رسمی در پی سفر چهل روزه شاه به تركیه در خرداد و تیر سال 1313 و دیدن كشف حجاب آن كشور آغاز شد كه متأسفانه عوارض آن تا به امروز باقی مانده است.
به راستی باید پرسید حجاب چیست؟ جایگاه عفاف كجاست؟ چرا برای عده ای مایه آرامش است و برای گروهی مایه عذاب؟! شاید بتوان گفت پاسخ به این سؤالات را بایستی از درون خود جستجو كنیم. اینكه آدمی در راه كمال است و باید از این موانع زندگی به سلامت گذر كند و صبر و اندیشه را توشه راه خود قرار دهد.
خداوند متعال سرمایه های وجودی فراوانی در نهاد آدمی به ودیعه گذاشته است كه باید از آنها نگهداری كنیم و با دانستن راه های حفظ آن، راه های سلامت را با موفقیت سپری كنیم.
اگر نگاهی نو و دوباره به تاریخ داشته باشیم، می بینیم كه انسان های سالم برای زندگی خود برنامه الهی داشتند و البته مخاطب این برنامه الهی همه ی مردم، چه زن و چه مرد است. اما متأسفانه این برنامه الهی، تبدیل به برنامه بشری شده و هر كس به سلیقه خود برنامه ای تنظیم می كند.
عالم محضر خداست كه باید حریم آن نگه داشته شود. یكی از راه های حفظ این حریم، حفظ حریم عفاف است. حریمی كه خدای متعال تنظیم كرده و آحاد بشریت را به حفظ آن دستور داده است. نمونه بارز این حفظ حریم را در سیره ائمه اطهار علیهم السلام می توان مشاهده كرد، انسان های كاملی كه با مشی و روش خود، شیوه صحیح زندگی را به انسان ها آموختند.
وقتی در سیره حضرت زهرا سلام ا... علیها به عنوان اسوه و الگوی عفاف و حجاب دقت می كنیم، به سر رشته های نورانی برمی خوریم. این زن حكیم، عالم، محدث، زنی كه با عوالم غیب ارتباط داشت و فرشتگان با او صحبت می كردند، زنی كه قلب او همچون قلب علی و پیغمبر روشن به عوالم ملك و ملكوت بود، بایستی به عنوان سِر حقیقت آفرینش مطرح شود. با نگاهی به سیره این بانوی بزرگوار به اهمیت مسأله عفاف بیشتر پی می بریم.
اگر به مسأله عفاف كم توجهی شود، جامعه به بی بند و باری كشیده می شود. مسأله عفاف هم برای مرد و هم برای زن صدق می كند و عفاف مخصوص زنان نیست و مردان هم باید عفیف باشند، اما چون در جامعه به خاطر برتری جسمانی، مردان می توانند به زنان ظلم كنند و برخلاف تمایل زن رفتار نمایند، لذا به عفت زن بیشتر تكیه شده است. نمونه بارز آن را در جوامع غربی می بینیم كه به عفت زن تعدی و تجاوز می كنند و آمارهای وحشتناكی در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال در كشور آمریكا در هر شش ثانیه، یك تجاوز به عنف صورت می گیرد. این موضوع توجه به مسأله عفاف را دو چندان می كند.
تمامی این برنامه ها و فضاسازی های عفت، برای رسیدن و تكامل انسانی – اسلامی است. زن به عنوان گوهر آفرینش است و همگی باید برای رسیدن او به كمال وجودیش تلاش نمایند. زنان جامعه ما باید به حق انسانی و حقیقی خود برسند و استعدادهایشان شكوفا شود و به پیشرفت بشریت و جامعه خود كمك كند.
یك زن باید بتواند وظایف خود را كه مهم ترین آن خوب همسرداری است به بهترین شكل انجام دهد تا انسان های سالمی را كه مورد رضای الهی است تحویل جامعه دهد. اجرای این وظیفه خطیر، جزء در سایه عفاف میسر نیست كه برای رسیدن به این مهم تلاشی همگانی لازم و ضروری است.


زن در لوای عفاف و در كانون خانواده می تواند انسان های صالحی را تربیت كند. خانواده، سلول اصلی پیكره اجتماع است كه زن در این پیكر اجتماع به عنوان قلب جامعه محسوب می شود و بایستی در راه صلاح جامعه تلاش كند.
زن سالم در درون خانواده سالم رشد می یابد و از دامن اوست كه مرد به معراج می رود. خانواده كه قلب آن زن است، بهترین پرورشگاه روح و روان و ایمان است. جامعه بی خانواده، جامعه ای آشفته و نامطمئن است، جامعه ای كه در آن مواریث فرهنگی و فكری و عقاید نسل ها به یكدیگر منتقل نمی شود و تربیت انسان به راحتی و روانی صورت نمی گیرد.
خانواده به عنوان مركز تولید ایمان و دین باوری است و به گفته امام خمینی (ره) همان گونه كه قرآن نقش انسان سازی دارد و كارخانه انسان سازی محسوب می شود، زن هم نقش انسان سازی دارد. یك زن باید به بهترین سلاح، یعنی سلاح حجاب و عفاف مجهز باشد تا بتواند بهترین نقش آفرینی ها را داشته باشد.
دامنه عفت تنها به حجاب و پوشش ظاهری ختم نمی شود، بلكه در گستره باطن انسان هم نفوذ دارد. ابعاد عفت و گستره آن را می توانیم در فكر، نگاه، معاشرت و در كلام مشاهده كنیم.
این حریم زیبا، آثار و بركاتی هم به دنبال خود می آورد. از جمله این بركات سلامت اجتماع، آرامش روانی و استحكام خانواده است كه به اهمیت آن اشاره شد. همچنین تمركز حواس، حفظ طراوت و زیبایی، بهداشت و سلامت جسمی، پاكی رحم ها و نسل انسانی از سایر نتایج آن است.
در اینجا لازم است به علل كم توجهی به عفاف و حجاب در جامعه اسلامی اشاره كنیم:
1- تبیین نشدن شایسته فرهنگ اسلام كه متأسفانه پس از انقلاب شكوهمند اسلامی ایران برنامه ریزان فرهنگ دینی از تبیین و استمرار فرهنگ دینی غافل شدند و به مسایل دیگری كه گمان می كردند از اهمیت بیشتری برخوردار است پرداختند.
2- بحران سازی متعدد دشمن كه هر روز شاهد شبیخون های فرهنگی آن هستیم.
3- سیاست های فرهنگی كه نمونه آن را در كتب معارف اسلامی دبیرستان ها و دانشگاه ها می بینیم كه با كمال تأسف از ذوق مناسب و جذابیت برخوردار نیست و بالطبع با جوان امروزی تناسب كافی ندارد و مطالب این كتاب ها جوانان را جذب و اغنا نمی كند.
4- ترویج تساهل و تسامح
افرادی كه حجاب را قید و بندی برای خود احساس كرده اند و مراعات آن را با آزادی مادی و جسمی خود سازگار نمی دانند و به دنبال راحتی و آسان بودن زندگی می باشند خیلی زود به افكار و عقاید دشمن كه در این زمینه القاء می شود، گرایش پیدا می كنند.
سایر موارد آن بالا رفتن سن ازدواج، عقب نشینی نیروهای مذهبی به دلیل عدم به كارگیری روش صحیح در اجرای احكام، وجود مسایل و مشكلات درونی و تصویر غلطی است كه زنان جامعه از خود دارند و به زن نگاه ابزاری شده و با این دیدگاه، اشتغال زنان اصل می شود.
متأسفانه امروزه تلاش های زیادی برای جدایی جوانان خصوصاً دختران از كانون خانواده صورت می گیرد و بیگانگان نیز با اتخاذ راهكارهایی برای عدم كارایی فرهنگ دینی و با شعارهای فریبنده به سست كردن اعتقادات مردم و دین زدایی پرداخته اند.
در این راستا چند راهكار اجرایی برای عفاف توصیه می شود؛
اولین و مهم ترین آن تقویت ایمان است كه به عنوان یكی از راه های مبارزه با فساد و گناه محسوب می شود. تلاش برای بیداری جوان ها، توجه دادن به خدا و حسابرسی روز جزاء، مسأله عمل و عكس العمل در نظام جهان، سبب تقویت ایمان در انسان است. ایمان، بازدارنده از گناه و موجب روشن بینی، یافتن راه صحیح، حفظ و حراست وجود و مایه تقواست و ایمان به غیب و آخرت در این مسیر راه گشاست.
دادن آگاهی های فرهنگی و اجتماعی راه حل دیگری است كه باید در این زمینه تلاش هایی صورت گیرد. یكی از مهم ترین كاركردهای عفاف، بهبود بخشیدن به وضع معیشتی مردم و رفع مشكلات اقتصادی مردم است كه این مسأله از دو نگاه قابل بررسی است. اول اینكه اثرات عفاف را در سلامت نهادها می توان مشاهده كرد كه عفاف زنان، عفت مردان را به دنبال می آورد و بازدهی نیروی انسانی و اقتصادی را بالا می برد.
دوم اینكه می توان به این نكته اشاره كرد كه حفظ عفاف امور اقتصادی جامعه، قوام جامعه انسانی را به دنبال دارد و خداوند در قرآن به این مسأله اشاره می كند. گناهان فراوانی در زمینه جرایم، جنایات، تعدیات و مظالم مورد بررسی و آمارگیری قرار گرفته كه یكی از علل آن بروز ثروت بی حسابی است كه انسان را به اسراف در خوراك و پوشاك و بی بند و باری در شهوات و هتك حرمت ها و گسترش تعدی و تجاوز به مال و ناموس و جان مردم وا می دارد.
در سایه عفاف و تمسك جستن به رهنمودهای الهی حركت در این مسیر با سهولت بیشتری انجام می پذیرد چرا كه جامعه بشریت امروزه گرفتار مشكلات فراوانی است و باید سراغ علاج این مشكلات رویم.
علاج این است كه ما سراغ راه حل الهی برویم و آن را پیدا كنیم. ببینیم وحی در این باره چه می گوید وحی هم فقط به موعظه كردن بسنده نكرده، بلكه نمونه سازی هم نموده است. مثلاً در سوره مباركه تحریم آیه 11 به حضرت آسیه علیه السلام اشاره شده و این نشانه آن است كه زن در اوج حركت معنوی به جایی رسیده كه فقط او را می شود مثال زد.
باید از این نمونه ها الگو بگیریم و در زندگی خود آن را پیاده كنیم. تنها در سایه این راه است كه می توانیم سالم به مقصد برسیم و از فتنه های این دوران (آخرالزمان) در امان بمانیم و رمز پیروزی در این راه محور قرار دادن ولایت در زندگی است.

كانون اندیشه جوان

طبقه بندی: حجاب و عفاف، 
برچسب ها: حجاب و عفاف،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 مهر 1389 توسط رحمان نجفی